UA-114652299-1
دریاچه دوقلوی سیاه گاو در استان ایلام و در شهرستان آبدانان قرار گرفته است . دریاچه سیاع گاو شامل دو قسمت از زیباترین و کمیاب ترین دریاچه های موجود در ایران است که اختلاف ارتفاع کمی نسبت به هم قرار گرفته اند. دریاچه دو قلوی سیاه گاو آبدانان که شهرت جهانی دارد، جزو میراث فرهنگی مکتوب طبیعی ثبت شده است.
برای رفتن به دریاچه سیاه گاو باید به شهرستان آبدانان رفته و با طی مسافتی در حدود ۹ کیلو متر از شهر آبدانان و با ۵۰۰ متر پیاده روی به این دریاچه خواهید رسید.

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

درباره نام این دریاچه داستان‌های زیادی وجود دارد، برخی بومیان معتقد هستند به علت شباهت شکل دریاچه به شاخ گاو نام آن سیاه گاه است و به گفته برخی و بر اساس افسانه‌ها در گذشته‌های دور در این دریاچه اسب آبی زندگی می‌کرده و از آنجایی که اسب آبی سیاه رنگ و ناشناخته بوده، به سیاه گاو معروف شده است. در مورد وجه تسمیه دریاچه سیاه گاو به زعم دوستان آبدانانی «سیاگ او» نام درست این دریاچه است. سیاگ در گویش مردم منطقه به معنی فیلی یا همان کبود و سیاه است و او همان آب است.
آب این دریاچه از طریق رود سیاه گاو که از ارتفاعات کبیرکوه سرچشمه می گیرد تامین می گردد و شامل گونه های مختلف جانوری و آبزیان می باشد.

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

این دریاچه در فصل بهار و اواخر زمستان تفرجگاه اصلی مردمان آبدانان بوده و همچنین در تمام طول سال گردشگران زیادی برای بازدید از این محل و تفریح با این دریاچه سفر می کنند.
دریاچه سیاه گاو از دو دریاچه دایرای شکل به قطر ۶۰ متر و با عمق ۳ متر می باشد که توسط یک جوی آب به یکدیگر متصل شده اند.
لازم به ذکر است که این شهرستان دارای مناطق دیدنی بسیاری است که توصیه می شود آز آن ها نیز دیدن کنید.
دریاچه دوقلوی سیاه گاو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *